Wist Lifsmedelsnämnd

Självhushållen i Wist september 1917

Nr Hushåll Föreståndare Pers Ha Häst Nöt Svin
110 Aspebråten A W L Andersson 5 15 4 13 3
20 Banketorp S Samuelsson 4 12 3 13 4
27 Barkesved J P Jonsson 5 9 2 10 3
1 Bjärka-Säby G von Zveighbergh 295 430 81 351 180
89 Björksäter K Andersson 11 12 3 12 5
90 Björksäter Anton Hermansson 9 12 2 12 3
25 Bomanstorp N G Sundberg 3 3 2 7 2
124 Bomanstorp C P Svensson 4 2 1 3 1
101 Borrtorp A Lind 3 2 0 3 1
119 Braberg Erik Gylling 2 6 0 5 1
29 Brommetorp Josef E Ström 4 8 3 11 4
87 Bäck A Liljegren 7 9 0 9 2
16 Cedersberg David Flärd 10 25 5 21 5
95 Dalshult Oskar Viren 11 32 9 31 18
48 Damin C G Samuelsson 3 6 0 11 1
112 Ebbetorp Karl Persson 4 13 2 11 3
125 Eriksholm E J Oden 3 4 1 3 14
33 Fallemo Alfred Gustafsson 5 6 0 11 6
43 Fiskarstugan F Gustafsson 4 3 1 5 3
54 Fiskvik P E Sjöö 5 3 0 5 2
81 Flånstorp C A Forsling 12 10 2 9 5
57 Gasarp K Andersson 9 16 6 17 4
70 Gattorp P A Nyberg 7 14 3 7 2
85 Grimsmålen C E Claesson 6 9 4 12 3
22 Gunnarsbo Didrik Karlsson 7 11 2 15 7
8 Göttorp Axel Eriksson 7 18 4 14 7
86 Hagen C J Wallman 5 6 0 6 1
49 Hasselkulla P A Roos 5 5 2 6 3
34 Humpen Amalia Gustafsson 7 5 0 8 2
105 Husby O Gustafsson 9 15 5 15 2
31 Hybbeln Bj. S A F Eriksson 4 3 2 4 2
83 Hybbeln Sturefors C A Johansson 3 7 0 8 3
55 Håkantorp O Eriksson 1 3 0 4 0
17 Hållingstorp C G Lind 7 25 8 22 6
37 Häradsveden Karl Johansson 4 4 0 9 1
32 Hästemo C J Karlsson 4 11 3 18 7
59 ingetorp S A Svensson 10 9 4 5 9
93 Jordstorp Albin Cederkvist 4 13 4 11 3
80 Jubäck A F Gustafsson 6 11 1 11 3
52 Kalvsveden F G Wiström 8 6 0 8 2
12 Karsnäs C A Johansson 10 23 4 20 4
77 Kattsäter K Karlsson 2 3 0 5 2
94 Klint K A Andersson 7 18 5 17 7
126 Klockarängen A O Andersson 0 3 0 3 1
13 Kringstorp Carl Nilsson 10 30 5 35 9
64 Kristinelund Risnäs C Johansson 3 2 0 2 1
121 Kränstorp P J Svensson 3 5 1 6 1
88 Kärr C W Gustafsson 7 13 3 11 11
115 Labbenäs J A Johansson 5 14 3 17 2
28 Landamäre G Gustafsson 6 5 0 10 3
39 Lilla Långnäs Per Eriksson 7 8 0 11 7
40 Lilla Långnäs J A Andersson 10 17 3 16 5
75 Lillsäter L J Karlsson 4 6 0 7 2
35 Lugnet C Wikvist 8 9 2 13 7
76 Lövsveden C F Larsson 4 8 0 9 3
44 Lövudden Hj Magnusson 7 4 0 9 1
98 Markustorp A Jaensson 8 8 0 11 2
99 Markustorp O E Johansson 5 10 2 10 3
100 Markustorp Valfrid Nilsson 7 10 3 12 4
19 Mumsmålen J Olsson 4 14 4 12 3
53 Myran Olov Roos 2 5 0 5 3
58 Mårdstorp C G Gustafsson 9 25 4 22 11
96 Mörketorp E Sundström 5 10 4 10 2
97 Mörketorp A Viren 5 10 2 8 2
106 Norrberga Johan Nilsson 3 10 0 8 2
113 Norrberga J L Johansson 9 18 4 13 2
114 Norrberga John samuelsson 6 15 1 15 2
117 Norrberga A Karlsson 4 5 0 6 2
120 Norrberga K Rubin 7 5 2 3 1
82 Nybygget Gustaf Hagberg 4 6 0 8 3
73 Nyhagen Gustaf Palmkvist 6 2 0 2 1
107 Nytorp A F Gylling 6 2 1 3 1
116 Paradis O Andersson 6 3 0 3 2
23 Pinnerum J P Karlsson 6 13 5 14 4
50 Pirum S A Eriksson 7 5 0 6 3
103 Prästgården C F Klaesson 14 22 5 21 4
91 Ringetorp J F Johansson 6 15 4 10 3
92 Ringetorp Carl Johansson 8 13 3 17 4
14 Ringsnäs C F Lindkvist 6 22 4 18 4
60 Risnäs Aug Göransson 9 18 3 17 4
62 Risnäs P G Gustafsson 8 27 6 21 5
63 Risnäs J W Kristoffersson 8 15 1 16 3
61 Risnäs Överby Aug Karlsson 10 21 4 19 3
74 Rudan Hj Bergström 0 0 0 0 0
26 Sadelmakartor Hj Larsson 2 3 0 3 2
51 Sand A P Johansson 5 7 0 12 3
111 Seljesäter A Carlsson 8 13 2 14 5
104 Seltorp C O Svensson 3 17 0 10 4
102 Sjösäter A Stolt 4 2 0 3 1
11 Skogs Norrgård Carl Andersson 5 15 3 17 3
7 Skogs Skattegård Gustaf Andersson 17 41 6 38 7
6 Skogs Södergård Axel Jonsson 33 59 11 39 3
109 Skogs Östergård Gustaf Jonsson 4 10 2 12 4
108 Skrinhult E Forsen 3 4 1 3 2
15 Skålstorp Werner Eriksson 8 16 3 15 5
122 Smedstorp P V Andersson 2 2 0 5 1
84 Smedstugan N P Jonsson 2 0 0 1 1
47 Snörom C A Carlsson 2 5 0 6 2
41 Solbacken V Wikvist 8 6 2 6 8
42 Solberga Vilhelm Larsson 8 5 0 10 13
78 St. Dala Hj Andersson 8 9 3 5 3
45 Stafsborg V Fransson 7 3 0 6 8
46 Stafslund C F Fransson 4 3 0 5 1
2 Stafsäter Thor Lundblad 76 188 36 150 1
24 Stora Hagen Frans Andersson 3 6 3 7 2
38 Stora Långnäs A F Larsson 7 12 5 10 4
123 Storängen A F Andersson 4 6 2 9 3
3 Sturefors T G Bielke 214 306 38 232 27
4 Styfvinge E Johansson 22 80 10 50 4
118 Sundet Gustafsson 10 4 0 7 1
9 Sätra C J Fredriksson 6 16 3 16 3
72 Tacketorp C J Johansson 4 9 0 9 2
21 Tholstorp Ernst Jaensson 8 7 4 5 2
36 Tjugmålen D Åström 5 15 1 17 2
69 Toketorp J A Lind 9 20 3 12 5
10 Tolemålen S Markman 6 7 6 12 9
30 Tomta C P Lilja 3 2 0 6 1
5 Wessentorp Albert Ekdahl 37 75 16 54 19
71 Windstorp Oskar Johansson 6 18 5 11 5
65 Vreta G A Viking 9 12 0 9 2
66 Vreta Viktor Gustafsson 15 17 2 14 5
67 Vreta N F Gustafsson 9 12 2 9 4
68 Vreta Gustaf Andersson 4 12 2 9 2
56 Västerås C Holm 3 4 1 4 2
18 Åkroken A G Ströhm 4 12 3 14 10
79 Åndebäck G Karlsson 4 13 2 12 3
    S:a 1385 2383 434 2145 677


Nedskrivet 1917 av Albert Ekdahl, Avskrivet 1994 av Anders Ekdahl